Contact me:

Odessa, Moldavsko, Bukurešť

Vďaka skúsenostiam a dobrým kontaktom v Moldavsku a jeho okolí, ponúka [ep*] služby na mieru nie len pre dobrodružné skupiny, ale ako asistent a sprievodca aj pre cestovné kancelárie. Cena záleží predovšetkým od typu ubytovania a ďalších služieb. V prípade záujmu o viac informácii nás prosím kontaktujte. Príprava cesty trvá cca dva týždne.

 

1. -2. deň

Prílet do ukrajinskej Odessy[1]. Výlet sa začína prehliadkou historického mesta, ktoré je od nepamäti unikátom Ukrajiny. Mesto je vstupnou bránou k Čiernemu moru a tým križovatkou kultúr, jazykov a obchodu. Prehliadku začíname priamo pred našim 4* hotelom LONDONSKAYA[2] na historickom PRYMORSKY BULVAR. Krása promenády tkvie v pohľade na prístav a budovy z devätnásteho storočia, ktoré nás zavedú priamo k Potemkinovim schodom preslávenych filmom Krížnik Potemkin. Každý rok sa aspoň jeden turista stratí v tisíckilometrových katakombách pod mestom. My radšej zablúdime do partizánskeho múzea, ktorého súčasťou je prehliadka katakomb s baterkou a ukážkou života partizánov, ktorí tu prebývali, ak práve nevykoľajovali nacistické vlaky.

Aj napriek tomu, že je Odessa predovšetkým rušným mestom užijeme si pokojný deň na pláži LANZHERON. Večer zakončíme na ulici DERYBASIVSKAYA[3], pešej zóne pomenovanej po Francúzovi, ktorý v roku 1789 ukoristil Odessu spod tureckej nadvlády. Ulica je centrom oddychu a zábavy, ktorú poskytujú parky so živou hudbou, bary a reštaurácie so špecialitami regiónu.

2. -3. deň

Ďaľšou zastávkou a cieľom našej cesty je Kišinov[4]. Hlavné mesto Moldavska, krajiny, ktorú jej prezident označil ako Kubu Európy. Pomerne malé, ale rušné mesto je charakteristické rozmanitou kultúrou, ktorá sa viaže na etnicky členité obyvateľstvo Moldavcov, Rumunov, Rusov, Ukrajincov, Židov, Bulharov, Gagaúzov a Rómov.

Prehliadka vojenských pamätníkov nám pripomenie, že Kišinov bol v období medzi rokmi 1944 a 1990 juhozápadnou centrálou sovietských vojsk. Dôkladná prehliadka mesta nám predstaví aj kontrasty chladnej sovietskej architektúry a vyzdobených ortodoxných kostolov. Vedeli ste, že Kišinov má aj Víťazný oblúk? Navštívime ho.

4. deň

[5]Štvrtý deň sa vydáme na cestu za pravoslávnymi mníchmi do ORHEIUL VECHI, ktorí až do osemnásteho storočia prebývali v jaskyniach na útesoch. Od roku 1996 sa malá skupina mníchov vrátila. Stretnúť ich možno v jaskynnom kláštore v útesoch nad kľukatou riekou RAUT.

5. deň

Vyberiete si ďalší deň výlet do hlavného mesta Rómov SOROCA alebo hlavného mesta autonómnej republiky GAGAÚZIA[6]? Na ceste späť budeme cestovať v čase a zastavíme sa na dedinskej hostine[7]. Naozaj silnú atmosféru dopĺňajú domáce špeciality, moldavský koňak, víno a najpriatelskejší ľudia na svete, Moldavci.

6. deň

Neďaleko Kišinova navštívime vínnu pivnicu. Nie hocijakú! S viac ako 60 km podzemných chodieb a kolekciou 1,3 mil. fliaš je CRICOVA najväčšou vínnou pivnicou na svete. Unikátom je likér z roku 1902 a zbierka vín z Bourgogne, Moseley, Tokay, Rein a ďalších oblastí. Víno však nebudeme len obdivovať. Ochutnáme značku CRICOVA, ktorá sa viaže s vyše osemdesiatimi oceneniami Grand-Prix, zlatými a striebornými medajlami[8].

7. deň

Siedmy deň navštívime samozvanú a oficiálne neexistujúcu autonómnu republiku TRANSDNIESTR Hlavné mesto TIRASPOL je žijúcim múzeom komunizmu. Lunapark, široké, ale takmer prázdne ulice, nedostavané „mrakodrapy“ v kontraste s bohatstvom vládnucej vrstvy vytvárajú neopakovateľnú a veľmi špecifickú atmosféru.

Transdniestr nie je typickým centrom cestovného ruchu[9] a preto v prípade problematického vstupu ponúkame náhradný program. Návštevu národného parku DNIESTR. Treking v lesoch a močariskách alebo jazda v člnoch? Je to na vás.

Posledná noc v Kišinove[10] s večerou v jednej z príjemných reštaurácii a ranný odchod do Bukurešti.

8. -9. deň

Prahu a Budapešť ste už videli, objavte s nami Bukurešť. Fascinujúci mix architektúry mapuje pestrú históriu. Šedá architektúra obrovských stavieb komunizmu tu stojí v kontraste s eleganciou Viedne.

10. deň

Desiaty deň, odlet domov[11].[1] Letieť z Viedne s prestupom možno s airBaltic, Aeroflot, KLM.. Bez prestupu s Austrian Airlines, Ukraine International Airlines ceny od 200eur. Dá sa cestovať aj vlakom, cesta tak trvá minimálne 30 hodín.

[2] Veľmi štýlový hotel na najkrajšej ulici v centre mesta. Večer je tu veľmi príjemná atmosféra. Izby sú pohodlné a luxusné. Chvália sa najmä múzeom fotografií celebrít, ktoré hotel navštívili. Izba „double“ podľa dátumu od 80eur. Hotelov je v meste veľa. Záleží iba na vás, či máte radšej pohodlie alebo jednoduchšie a dobrodružné ubytovanie. Hotel je však vhodný aj pre dobrodruha, za podobný luxus sa v Európe a vo svete platí minimálne dvojnásobok.

[3] Množstvo najrôznejších reštaurácií a barov asi na kilometrovej promenáde. Najlepší čas je piatok alebo víkend. Ľudia sú veľmi priateľskí, všetci sa zabávajú a tancujú pri živej hudbe priamo na uliciach.

[4] Cestovať možno verejným autobusom, za cca 5eur. Vzdialenosť iba 180 km niekedy trvá aj 5 hodín, spolu s ukrajinsko –moldavskou hranicou už výlet mierne vybočuje z produktu pre pohodlného klienta. V týchto končinách je to ale normálka, k tejto ceste jednoducho patrí, trochu sa natriasať v autobuse a užiť si aj hranice. Na cestu Odessa –Kišinov možno objednať aj mikrobus, čo je samozrejme pohodlnejšie.

[5] Orheiul Vechi je hlavnou turistickou destináciou Moldavska. Dá sa objednať lokálny sprievodca s polhodinovým komentárom. V spolupráci s prekladateľom je prehliadka zaujímavá, predovšetkým samotný kláštor.

[6] Tu by som cestovateľa motivoval, aby si radšej pozrel mesto Soroca, kde žijú Rómovia „baróni“. Je to unikát, moldavský Beverly Hills. Rómovia tu žijú v honosných vilách s latrínami. Zaujímavý je aj cintorín. V roku 1997 v Moldavsku nemal fax, mobil a počítač asi nikto. Baróna však s týmito hračkami aj pochovali. V meste je aj pevnosť zo štrnásteho storočia.

[7] Tu je možnosť spolupracovať s ľudmi z dediny Buda, kde som strávil pár týždňov. Okrem domáceho jedla, výbornej zeleniny, ovocia a vína možno zabezpečiť aj cigánsku hudbu. Osobne to hodnotím ako najsilnejší moment celej cesty. Ľudia žijú veľmi jednoducho, ale sú neuveriteľne priateľskí a pohostinní.

[8] Tu je dobré spolupracovať s cestovnou kanceláriou, ktorá zabezpečí odvoz a sprievodcu. Dá sa ísť individuálne, spolupráca zabezpečí pohodlie.

[9] V Tiraspole máme kontakt na mladého človeka, hovorí po anglicky a pozná mesto. Vie kam ísť a kam radšej nie, jeho prítomnosť je naozaj dôležitá. S cestovaním do Tiraspolu je to ťažké, naozaj sa nedá predvídať vstup do krajiny bez problémov, s úplatkom alebo vôbec.

[10] Nie len posledná noc v Kišinove, ale všetky noci v Kišinove toho ponúkajú prekvapivo veľa. Od divadla, opery, cez bary, diskotéky, krčmy, až po krásne reštaurácie.

[11] Letieť možno do Viedne od 100eur- Tarom, Turkish Airlines, Air Berlin, Lufthansa, LOT, …