Contact me:

Ararat Trek

Vďaka skúsenostiam a dobrým kontaktom, ktoré sú v rámci výstupu na Ararat nevyhnutnosťou, ponúkam služby nie len pre dobrodružné skupiny, ale ako asistent a sprievodca aj pre cestovné kancelárie.

Bájny Ararat, na ktorom pristála Noeho Archa sa nachádza pri meste Doğubayazit, na východe Turecka. Lokalita je priam úžasná, všade okolo cítiť dobrodružstvo z neznámeho. Na jednej strane najvyššia hora Turecka, na druhej neďaleká hranica s Iránom a Arménsko.

Ararat je vhodným cieľom aj pre menej skúsených lezcov. Nejde o technický výstup s náročnou horskou výbavou. Stačia mačky, trekové palice a dobrá kondícia. Hlavnou sezónou sú letné mesiace júl a august, horu vyhľadávajú aj skialpinisti.

Celý výstup je rozdelený do štyroch/piatich dní. Prvý kemp sa nachádza vo výške 3300mnm, druhý vo výške 4200mnm a samotný vrchol vo výške 5137mnm.

Najbližšie letisko v meste Agri je vzdialené dve hodiny.

 

Deň 1 – Kemp 1

Raňajky v hoteli, transfer do osady Eliköyü vo výške 2250m. Výstup, 4-5 hodín, do Kemp 1 vo výške 3200m. Batohy a potrebnú výbavu nesú koňe, lezci si nesú iba príručný ruksak. Na ceste sú možné krátke zastávky u nomádskych osadách. Varená večera a nocľah v Kemp 1.

Deň 2 – Kemp 2

Raňajky a výstup 5 hodín, prevažne v skalách, do Kemp 2 vo výške 4200m. Transport batohov a výbavy zabezpečujú kone. Varená večera a veľmi skorá večierka v Kemp 2.

Deň 3 – Mount Ararat Summit

Budíček o jednej hodine ráno, raňajky a odchod z Kemp 2 o druhej. Nočný výstup 6-7 hodín na vrchol vo výške 5137m. Návrat do Kemp 2, obed, oddych, balenie tábora a zostup do Kemp 1. Večera a prenocovanie v Kemp 2.

Deň 4 – Návrat do Dogubeyazit

Raňajky v Kemp 1 a návrat do poslednej osady pod Araratom vo výške 2250m. Oddych, čaj a ayran v jednej z nomádskych osád a transfer do mesta minibusom..

***

[ep*] v spolupráci s lokálnou agentúrou ponúka nasledovné služby:

  • Transfery z letiska podľa potreby
  • Lokálny anglicky hovoriaci sprievodca
  • Výstup so sprievodcom, kuchárom a koňmi, ktoré zabezpečujú transport batožiny
  • Prenájom potrebnej výbavy
  • Ubytovanie pred a po výstupe
  • Ďalšie limitované služby v rámci Turecka (([ep*] zabezpečuje iba služby v regióne v okolí Araratu.)
  • Hammam, parné kúpele
  • Regionálne výlety
  • Poradenstvo pri cestovaní do a z Turecka

cena

od 690€